Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

Ante Sladić iz Sladića u Plastovu, konceptualni vinski crafter i obožavatelj Arsena Dedića, proizvodi neka od najbrutalnijih dalmatinskih vina

Kod 36-godišnjeg Ante Sladića sve je u konceptu. Naizgled rustikalna kušaonica u zaseoku Sladići broj 29 zapravo je visoko stilizirana. Zidovi su kameni , jer je riječ o konobi u vrlo staroj obiteljskoj kući, u otvorenom kaminu gori dosta jaka vatra, a iz zvučnika se čuje Arsen Dedić: dočekao nas je sumorni klasik Na zlu putu, slijedio je ne mnogo vedriji Amigo.

“Jako volim i poštujem Arsena. On i njegove pjesme pripadaju ovom ambijentu. Njegova je mater rođena u susjednom selu,” kazao nam je gospodin Sladić kad smo pohvalili izbor glazbe. Čvrsti koncept i privrženost jednom od najvećih hrvatskih pjesnika poslije Drugog svjetskog rata nastavlja se i na atraktivnim ilustracijskim stripovskim etiketama Sladićevih vina.

Etiketa za Opolo nadahnuta Arsenovom gotovo veselom ljubavnom pjesmom Djevojka iz moga kraja, prikazuje kartu šibenskog zaleđa, uključujući famozni prugu kod Perkovića koja Dediću služi kao lajtmotiv u jednoj drugoj pjesmi. Etikete Sladićevih Maraština obilježene su, pak, Eskulapovom zmijom jer se u Dalmaciji prije mnogo godina prošek od maraštine prodavao u apotekama kao odobreni lijek. Ante Sladić jednako je konceptualan u uzgoju grožđa i proizvodnji vina. Sladić uzgaja isključivo autohtone dalmatinske sorte. U njegovu portfoliju nema ni m od merlota, ni c od chardonnaya, ni s od syraha.

Samo debit i maraština, plavina i lasina, uskoro i babić. U kušaonici, uz plamen i Arsena, probali smo pjenušac proizveden od debita Sladićevom interpretacijom šampanjske metode. Pjenušac je zasad work in progress i na njemu treba dosta raditi da bi dobio više širine i ispunio zasad prilično prazno srednje nepce.

Debit iz 2023. bio je uzorno svjež, ugodno herbalno aromatičan i perfektno gladak. Maraština iz 2023. potencijalno je veliko vino s kompleksnim aromama dalmatinskog ali i tropskog voća, punim tijelom, uljastom teksturom i osjećajem slasti. Zatim smo otišli preko ceste, u podrum koji više ne zadovoljstva uvjete za proizvodnju šezdesetak tisuća butelja godišnje, koliko ih puni Vinarija Ante Sladić. U podrumu smo kušali nekoliko veoma ugodnih uzoraka ovogodišnjeg debita, najvažnijeg Sladićeva vina, pa odličan rose od lasine, par dobrih maraština, zanimljivih lasina i plavina, da bi podrumski tasting kulminirao s tri sasvim različita vina.

Babić iz 2022. novost je u Sladićevu asortimanu. Sladićev prvi Babić mogao bi postati doslovno veličanstven, jer je prirodnu atraktivnost i svježinu jedne od najvažnijih dalmatinskih crnih sorti uspio formatirati kao vrlo ozbiljno burgundsko vino s Côte de Nuits. Oba prošeka, od lasine i maraštine, spadaju u uži vrh hrvatske scene slatkih vina. 

Kad smo se vratili u kušaonicu probali smo još nekoliko posebnih vina, uključujući macerirani debit Oya Noya iz 2019. i 2015. Berba 2015. asocirala nas je na samog Gravnera.

Maraština iz 2018. pretvorila se u veliko, toplo, raskošno aromatično vino koje zaista može podsjetiti na Condrieu, dok Lasina iz 2018. ima beskrajno puno karaktera i ozbiljno kompleksan bouquet. Lasina iz 2022. lako se pije i tek se počela razvijati. Zanimljivo je da Tribidrag iz 2016. još nije na tržištu. Radi se o sasvim originalnoj, kompliciranoj ali elegantnoj verziji globalno najpoznatije hrvatske vinske sorte.

Na kraju smo kušali dva likera, komunikativnu Crnu ružu baziranu na lokalnom crnom i crvenom voću i mnogo dojmljiviju Likariju, napravljenu maceracijom svih mogućih divljih trava Dalmatinske Zagore, uz dodatak trideset posto maraštine. 

Kod Ante Sladića proveli smo četiri sata. Hrana nas je impresionirala gotovo jednako koliko i vina. Tanjur s blago kuhanom, tamnozelenom, tog subotnjeg jutra ubranom blitvom, genijalnim mladim krumpirom i malim kuhanim jajima iz dvorišta primjer je jela kakvo bi morao držati svaki dalmatinski bistro koji drži do sebe, kad bi mogao doći do tako vrhunskih i svježih sastojaka.

Maneštra od jarog graha sa suhim mesom bila je podjednako briljantna, a ni prozračne male rahle fritule nisu zaostajale. Mama Sladić pokazala je kako jednostavna kućna kuhinja prerasta u spektakularno gastronomsko iskustvo. Ante Sladić mlađi je brat Juraja Sladića, direktora i glavnog enologa velike vinarije Testament, koja se također oslanja na autohtone sorte (o tastingu u Testamentu izvijestit ćemo u srijedu). Braća Sladić upravo značajno mijenjaju vinsku Dalmaciju. Na bolje.

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.