Kaže se da je kultno ono što je rijetko i teško dostupno. Vinarija Mlečnik iz slovenske Vipavske doline i danas puni samo 12 tisuća butelja godišnje, katkad tisuću više ili manje, ovisno o berbi. Što znači da su Mlečnikova vina zaista teško dostupna i uistinu kultna. Kaže se da je kultno ono što okuplja vjernu i i entuzijastičnu sljedbu poklonika.
Vinarija Mlečnik već tridesetak godina u Sloveniji i Hrvatskoj, ali i šire, mobilizira ljude koji iskreno, bezuvjetno vole originalna autorska vina s jakim pečatom terroira. Vina Valtera Mlečnika prvi smo put upoznali u ranim devedesetim godinama kad ih je u Hrvatsku uvozio Bornstein s Pantovčaka. Mlečnikov je Chardonnay odmah stekao gotovo posvećeni status. Nikad prije u Zagrebu nismo probali tako brutalno suh, moćan, mineralan, vertikalni chardonnay koji je mogao trajati bar dvadesetak godina, a da nije dolazio iz Burgundije.
Mlečnikovi su se Chardonnayi u ono doba uspoređivali s Gravnerovim; Joško Gravner, vjerovali ili ne, u devedesetim je godinama buteljirao chardonnay. Pojedine je chardonnaye barikirao. U prvoj polovici 2000-tih Mlečnikova su vina nestala s hrvatskih vinskih karti.
Dva su razloga. Prvo, u ono su vrijeme hrvatska vina počela doživljavati ozbiljniju međunarodnu afirmaciju, što je potrošače, distributere i restorane natjeralo da se orijentiraju prema domaćoj vinskoj industriji. Drugo, između 2007. i 2012. godine Hrvatska i Slovenija bile su u napetim političkim odnosima zbog Savudrijske vale /Piranskog zaljeva. Slovenija je blokirala hrvatski ulazak u Europsku uniju, pa gotovo nitko u Hrvatskoj više nije htio piti slovenska vina (što je bila golema pogreška; vinari poput Simčiča, Movije ili Mlečnika nikad nisu imali ništa protiv Hrvatske). P
ošto su političke napetosti srećom splasnule, slovenska su se vina, koja jako volimo i poštujemo, počela vraćati na hrvatsko tržište. Butelje Marjana Simčiča postaju obavezni sastojak većine boljih hrvatskih vinskih lista, Movia i Burja tu su negdje, polako se vraća i Sutor, dok Puklavci rasturaju po supermarketima. A u subotu, eto, u Hrvatsku ponovno dolazi vinarija Mlečnik, prapionir slovenskog prirodnog vinarstva. Riječ prapionir ovdje treba shvatiti doslovno.
Valter Mlečnik dobio je organski certifikat još davne 2005. godine. Vinariju Mlečnik sada vodi njegov sin Klemen, a u Navu će se u subotu 30. studenog točiti Cuvee Ana iz 2018, Rebula iz 2015, 2017. i 2018, Chardonnay iz 2018, Sauvignonesse (tokaj) iz 2018, Merlot iz 2015 i “još nekoliko iznenađenja,” kako najavljuju iz Nava.
Pretpostavljamo da sintagma “još nekoliko iznenađenja” znači da će se otvarati i vrlo stare berbe; Mlečnikova vina mogu trajati veoma, veoma dugo. Mlečnikova večera u Navu, uz koju chef Tvrtko Šakota priprema meni od desetak sljedova, jedinstvena je prilika da se Zagrepčani upoznaju s opusom jedne od najutjecajnijih slovenskih vinarija.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.