Muškat momjanski ili bijeli muškat proizvodi se na samo nekoliko hektara i u tek nekolicini vinarija u Momjanu, što znači da su količine ekstremno male. Unatoč tome, muškat momjanski proizvodi se u gotovo svim stilovima i ima potencijal postati prepoznatljivo nacionalno vino, čemu smo svjedočili u subotu na prvoj organiziranoj degustaciji bijelog muškata.
Sommelier Ivan Jug i Gianna Kozlović povodom Martinja su organizirali povijesno prvo kušanje muškata momjanskog, koje bi ga trebalo dodatno afirmirati i pokazati sve njegove različite značajke, od proizvođača do stila kojim se proizvodi. Muškat momjanski danas ima vrlo važnu zaštićenu oznaku koju je na nacionalnoj razini dobio 2015. godine, dok je europska stigla 2021. godine.
Međutim, muškat momjanski ima 200 godina dugu povijest, što je i motiviralo ovaj masterclass. Pravila zaštićene oznake nalažu muškat momjanski mora biti napravljen na području Momjana, isključivo od sorte muškata bijelog, specifičnim načinom u kojem cijeli proces, od uzgoja grožđa do vinifikacije, mora biti usko vezan uz Momjan. Najvažnija je svakako zaštita imena muškat momjanski, koje sugerira specifičnost momjanskog terroira.
Taj terroir definira fliš, sedimentne stijene prisutne na području Momjana, koje muškatu momjanskom daju prepoznatljivu mineralnost. Specifikacijama je određeno da vinograd smije imati najviše 4000 trsova, berba mora biti ručna, a alkoholi i kiseline ne smiju pasti ispod određene razine.
Biotip koji se razvio razmnožavanjem unutar Momjana doveo je do razlika između bijelog muškata i momjanskog bijelog muškata, koje se najviše očituju u sitnijoj bobici, većem udjelu kožice, drukčijoj aromatici, manjoj zbijenosti i masi grozda, nižim prinosima, boljoj otpornosti na sivu plijesan i većem udjelu šećera.
U procesu zaštite momjanskog muškata također je napravljen matični nasadnik, vinograd iz kojeg se uzimaju reznice za razmnožavanje budućih vinograda. Degustaciju momjanskog muškata vodio je nagrađivani sommelier Ivan Jug. “Ova su vina nevjerojatno sofisticirana, elegantna, aromatična, mineralna i drže balans. Ona su vina za ozbiljno odležavanje što sam prije nekoliko godina govorio onako iz srca bez dodatnih analiza. To se sad ispostavilo točnim. Daleko su od raspada. To se uvelike može pripisati ovoj mikrolokaciji, koju određuje nadmorska visina i terroir kojeg karakterizira fliš i sediment.” rekao je Jug na početku.
Degustacija je sadržavala široki raspon stilova koji momjanski muškat može dati, što je za malo područje Momjana i relativno mali broj proizvođača vrlo zanimljiv fenomen. Kad u jednom kušanju možete probati vina iz berbi u rasponu dvadesetak godina, bitno različita u stilovima i rukopisu vinara, može se pričati o potencijano velikom vinu.
Masterclass je otvorio svježi muškat obitelji Brajko iz ove berbe, fermentiran u inoksu. Iako još premlad, pokazao je značajan potencijal. Kabolin muškat momjanski iz vinograda Štancija pokazao je da on može biti potpuno suho vino, što je izazvalo raspravu o tome treba li se ulagati u suhi muškat momjanski.
Kabola je pokazao da to ima smisla, s izvanrednim muškatom iz amfore iz 2020. godine, s izraženim notama meda, bagrema, suhog cvijeća i bijelog papra. Kozlovićev muškat momjanski iz 2015. elegantno je, zaokruženo vin fantastične strukture, snažnih kiselina, puno zrelih citrusa, mekih maslačastih nota i brioša, i izrazite mineralnosti. Kako je ispravno ocijenio Ivan Jug, ovaj muškat idealan je za pairing s kvarnerskim škampima. I vinarija San Mauro predstavila je suhi muškat momjanski, koji je zadržao sve karakteristike momjanskog muškata ali i impresivnu svježinu za vino iz 2013. godine.
Kozlovićev poluslatki muškat iz 2003. godine dokazao je potencijal odležavanja muškata momjanskog, sa sjajno ukomponiranim kiselinama i visokim šećerima, koji podsjeća na velike rieslinge. San Mauro je na degustaciji predstavio najstarije vino, poluslatki muškat iz 1999. godine koji je osim mogućnosti odležavanja podsjetio i na staru školu vinifikacije muškata momjanskog. Gospodin Prelac degustaciju je zatvorio svojim muškatom momjanskim iz 2016. godine, slatkim vinom sa 100 g šećera, izvrsno balansiranom kiselinama. Prelac je rekao da je berba 2016. imala sve parametre za odlična vina.
Edukativna i lijepo organizirana degustacija koju je inicirala Gianna Kozlović s Ivanom Jugom, pokazala je zašto bi se hrvatska publika trebala bolje upoznati s muškatom momjanskime. Kao i to da bi ambiciozni hrvatski restorani mogli uključiti različite stilove muškata u svoje pairinge. Odlična degustacija završila je u restoranu Rino gdje je apsolutno dominirala fritura s iznutricama koja se tradicionalno priprema za Martinje.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.