Nova vinarija obitelji Deklić dominira pejsažom Vižinade, ali sasvim diskretno. Magnum opus zadarskog arhitekta Viktora Vrečka, koji je godinama surađivao i s Normanom Fosterom, iz daljine se doima decentno i umjereno. I to je strateška urbanistička vrijednost vinarije Deklić. Vinarija Deklić savršeno je inkorporirana u svoj prirodni ambijent.
Mladi Deklići, David, Dino i Lucija, ukopali su vinariju u brdo, tako da se njene stvarne, prilično goleme dimenzije ne vide. Gradnja je počela 2019, trajala je punih šest godina a otvaranje za javnost očekuje se oko Uskrsa iduće godine.
Vinarija Deklić sastoji se od proizvodnog dijela koji je već u funkciji i turističkog dijela, koji još čeka namještaj, dovršenje pristupnog puta, uređenje hortikulture i parkirališta i definiranje gastronomskih sadržaja.
Proizvodni je dio moderan i maksimalno efikasan; vinarija je izgrađena gravitacijski, što znači da se grožđe, mošt i vino s viših razina prirodno spuštaju u preše, vinifikatore, maceratore i drvene bačve na najnižoj razini. Deklići mobitelima nadziru parametre pojedinog vina u svakom od brojnih tankova od inoksa što im, razumljivo, omogućuje veću preciznost u vinifikaciji.
Na najdonjoj razini vinarije smještena je velika dvorana za drvene bačve, s posebnim prostorima za amfore i za betonska jaja; amfore su već ovdje, jaja se još čekaju. Na najvišoj se razini nalaze turistički sadržaji, koji uključuju veliku kušaonicu s fantastičnim pogledima ali i oveću salu za privatne evente, kao i posebnu prostoriju s humidorom za goste koji uz vina vole zapaliti cigaru. Deklići u početku planiraju posluživati uobičajene istarske daskice, no imaju tehničke predispozicije da otvore ozbiljan profesionalni restoran.
S krova vinarije, na kojem će se organizirati spektakularniji eventi, pucaju nezaboravni pogledi na more, Vižinadu i obližnja sela i vinograde. Vinogradi su posađeni i pokraj same vinarije, a crveno-smeđa boja fasade komunicira s teškom crvenicom na kojoj rastu Deklićeve loze.
Vinarija obitelji Deklić pojedinim elementima, od ukopanosti u brdo do boja i spiralnih stepenica, asocira na danas već legendarnu, relativno novu vinariju obitelji Antinori izgrađenu kraj Firenze. Što je, međutim, kompliment.
Ispravno je ugledati se na najbolje na svijetu. Vinarija obitelji Deklić jedna je od najimpresivnijih u Istri i u Hrvatskoj. Deklići su novom vinarijom dramatično podigli profil hrvatske vinske industrije, ali i turistički potencijal Vižinade (baš kao i obitelj Rossi svojim specifičnim turističkim repertoarom koji uključuje helikopterske letove nad Istrom). Prije dvanaest ili trinaest godina, dok Franko i Antonella Kozlović nisu izgradili povijesno važnu, modernu vinariju u Momjanu, hrvatske su vinarije izgledale pomalo depresivno: ni jedna hrvatska vinarija nije se mogla uspoređivati s ambicioznim slovenskim, a kamoli talijanskim ili austrijskim ili mađarskim vinarijama.
Todorićeva beljska vinarija izgleda izvanredno, ali ona je prije svega suvremena tvornica a ne središnje mjesto vinskog života u Baranji. Danas pak imamo niz senzacionalnih novih vinarija: Tomaz u Motovunu, Damjanić u Fuškulinu, Radovan u Višnjanu, Galić u Kutjevu, Miloš na Pelješcu, Tomci na Plešivici, Deklići u Vižinadi.
A u idućih nekoliko godina očekujemo nove vinarije braće Benvenuti, Marka Fakina, obitelji Pilato, Bastiànovu, vinariju Royal Hilla, Erdora, Markusovu (koja je već u proizvodnoj funkciji) i nekih drugih važnih hrvatskih vinara.
Vinari sve više razumiju značaj reprezentativnosti vinarija za imidž i prodaju vina, kao i za same proizvodne standarde. U novim podrumima obitelji Deklić kušali smo niz uzoraka malvazije i chardonnaya iz berbe 2024, koji su potvrdili visoki renome možda najneobičnije istarske berbe unatrag dugo godina. Deklići su počeli brati 25. kolovoza, a pojedine su malvazije radosno svježe, s vrlo snažnim lako prepoznatljivim identitetskim sortnim i stilskim elementima.
David Deklić kaže da su ove godine, i zbog nove vinarije, vina preciznija i čišća. Definitivno je u pravu. Pred Deklićima je ozbiljna budućnost, koju su velikim dijelom već izgradili.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.