Boris Ivančić, vlasnik Vivata, u utorak je za nekoliko vinskih profesionalaca uključujući Jelenu Šimić Valentić, Ivana Juga i Gorana Petrića, priredio kušanje više vrlo respektabilnih Antinorijevih vina, s fokusom na tri godišta čuvenog Tignanella, prvog komercijalno proizvedenog supertoskanca. Od vina koja smo probali prije Tignanella osobito nam se svidio chianti Badia a Passignano Gran Selezione iz 2020.
Riječ je o vibrantnom vinu punog tijela i kompleksnog bouqueta s dominantnim griottama, slasnog okusa i čvrste tanične strukture s dobrim kiselinama: ovaj chianti vjerojatno će trajati još dvadesetak godina, ali je sasvim privlačan i u mladoj dobi. Jučer se fino složio s klasičnim Carpacciovim carpacciom. Zatim smo prešli na Tignanello iz 2014, 2015. i 2021. godine.
Berba 2014. u Toskani baš i nije bila najbriljantnija. Ljeto je bilo vlažno i hladno, a Wine Spectator u valorizaciji 2014. ističe da je sunčani rujan spasio godinu. Tignanello iz 2014. prvi smo put kušali prije sedam godina u Antinorijevom spektakularnom podrumu blizu Firenze. U podrumu su nam rekli da su neko vrijeme razmišljali hoće li uopće buteljirati Tignanello iz 2014.
Danas je jasno da je dobro što su ga buteljirali. Radi se o vinu srednjeg tijela, umjereno voćnog okusa s uobičajenim elementima dima i vanilije, ali izvanredno kompleksne aromatike s mnogo još svježeg crvenog voća, koje se isprepliće s nijansama humidora, kože i suhog cvijeća. Tignanello iz 2014. perfektno se složio s grilanim svježim lignjama koje su jučer ujutro uplivale u restoran (ovo je skoro doslovno; Carpaccio ne priprema lignje kad ne može osigurati prvorazredne jadranske lignje).
Tignanello iz 2015. impresivno je vino punog tijela, višeg alkohola, s perfektnim taninima. Bouquet je veoma intenzivan a okus moćan, pun, iznimno dug. Tignanello iz 2015. snažan, elegantan i perfektno balansiran, najbolje je vino koje smo u utorak probali u Carpacciu. Tignanello iz 2021. još je zatvoren i predtinejdžerski mlad, ali pokazuje šampionski potencijal. Grožđe je očito bilo vrlo zrelo, tanini su snažni i savršeno zreli, a međuigra visokih alkohola i dobrih kiselina čini ovo vino istodobno monumentalnim i svježim. Na kraju smo probali jedan plemeniti raritet. Guado al Tasso iz 2006. godine iz kućne kolekcije Borisa Prosenice, Carpacciova voditelja i vinskog stručnjaka. Guado al Tasso je Antinorijev cuvee iz Bolgherija, napravljen od dva caberneta i merlota.
Vino iz 2006. koje plijeni mekoćom i šarmom, zadržalo je još puno voćnosti, sočnosti i ozbiljnosti: ono pokazuje da bi velika crna vina s dosta tanina trebalo otvarati dvadesetak godina poslije berbe. Za što, nažalost, uglavnom nema vremena.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.