Vinske karte u gastronomskim istarskim restoranima znaju biti fenomenalne: od San Rocca do Cap Aurea i Agli Amici, možete piti sve što vrijedi u Istri, mnogošto što vrijedi u Hrvatskoj kao i relevantan izbor velikih svjetskih vina i šampanjaca.
Vinske karte u jednostavnijim istarskim restoranima njihova su bolna točka, jer se svode na bezbroj svježih malvazija, tek nekoliko odležanih i/ili maceriranih malvazija i vrlo malo neistarskih vina. Logično je da istarske konobe, gostione i bistroi prodaju najviše istarskih vina, ali nikad nije loše, dapače, pojačati ponudu s ponešto relevantnih etiketa iz drugih dijelova zemlje kao ni s par obveznih inozemnih žanrova na čelu sa šampanjcima.
Pulska Vodnjanka idealan je primjer naizgled jednostavne, klasične istarske gostionice. Vodnjanka skoro svaki dan mijenja meni ovisno o dnevnom ulovu, s tek nekoliko favorita koji nikad ne silaze s menija, poput mariniranih riba za predjelo. Vodnjanka već godinama servira uzorno precizno pripremljenu svježu sezonsku hranu, s dobrim osjećajem za okuse i teksture. Vodnjanka nije preskupa; najčešće ništa ne košta više od 25 eura, a cijene dobrog broja jela kreću se između 15 i 20 eura. Vodnjanka je cijelu vječnost uvjerljivo najbolji pulski restoran, s podjednako mnogo obožavatelja u Puli, Istri pa i cijeloj Hrvatskoj. I mi se ubrajamo među Vodnjankine lojalne fanove.
Ne samo zbog žive ribe priređene s malim twistom, ni zbog uvijek odličnog izbora ulja i jako solidnog kruha, nego i zbog Vodnjankine vinske karte. Vodnjanka spaja najbolje značajke istarskih restorana, bistroa i konoba ispod Michelinovih ambicija, s jednom od najinteligentnijih vinskih lista u Istri, koja ujedinjuje lokalno i nacionalno s važnim dodirom internacionalnog. Subotnji ručak u Vodnjanki počeli smo buteljom Pol Rogera, našeg omiljenog gastronomskog šampanjca.
Pol Roger pili smo uz salatu od velikih kvarnerskih kozica, trilju u citrusima, mariniranog kadela, mariniranu salpu, inćune i fenomenalnu srdelu na savor. Uz sve te divote dobili smo tanjur genijalne salate od blanširanog divljeg radiča. Non plus ultra. Predjela smo zalijevali Salvelom Primus i Chiavalonovim Mladim.
Zatim smo, uz preveliku porciju izvrsne raže s mekim ukusnim kockicama krumpira, i uz brudet od sipa i sitne pažljivo očišćene ribe, pili Dvanajščak Kozolov Sauvignon iz 2023. Međimursko vino u Puli? A zašto ne? Pogotovo kad je riječ o sauvignonu ili pušipelu jedne od tri najbolje međimurske vinarije. Pairing je bio doslovno besprijekoran.
Na kraju smo još probali odličnu čokoladnu tortu od Valrhone s kakijem i mascarponeom. Vodnjanka je usavršila dvije formule ozbiljnog restoraterstva. Prvo, Vodnjanka, koristeći svježe i sezonske sastojke, elaboriranu restoransku hranu prikazuje krajnje jednostavnom i komunikativnom.Vodnjanka je, što bi rekla Ana Roš, yummi na kvadrat. Drugo, Vodnjankina vinska politika omogućuje dovoljno raznolikosti i u stilovima i u cijenama. Raznolikost je jedna od presudnih značajki zaista dobre vinske karte. Izvrstan i preobilan ručak za dvoje platili smo 209 eura. Velik dio računa otišao je na šampanjac koji se, eto, sjajno slaže s istarskom mariniranom ribom.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.