Muyu je lansiran u veljači 2019. kao linija “modernih likera” koji se tehnologijom proizvodnje i aromatskim profilom razlikuju od svega u svojoj kategoriji. Muyu su kreirale tri globalna barmenska superstara, Alex Kratena, Simone Caporale i Monica Berg u partnerstvu s nizozemskom destilerijom De Kuyper.
Svaki od tri Muyu likera, Jasmine Verte, Vetiver Gris i Chinotto Nero, nazvan je po svom glavnom sastojku. Brend je pak nazvan po kečuanskoj riječi za sjeme, jer su inspiraciju za Muyu njegovi autori našli na studijskom putovanju u Amazoni 2016. godine.
Ideološka podloga Muyu brenda je promicanje bioraznolikosti: korištenje najnaprednijih suvremenih miksoloških znanja kako bi se odgovornim korištenjem resursa proizvela uspješna komercijalna pića. Dio prihoda od svake prodane boce odvaja se za fondacije koje se bave održivošću u Amazoni.
De Kuyper je firma s 320 godina tradicije još uvijek u obiteljskom vlasništvu, jedan od najjačih svjetskih specijalista za likere. S projektom Muyu (kao i Monin s Paragon cordialima u kategoriji sirupa), značajno su se repozicionirali skačući iz relativno konzervativnog segmenta tržišta ravno u kreativni cutting edge.
Monica Berg, Simone Caporale i Alex Cratena dizajnirali su svaki po jedan od tri Muyu likera. Berg potpisuje Jasmine Verte, Caporale Chinotto Nero a Kratena Vetiver Gris.
Sekundarni sastojci za svaki Muyu liker odabrani su da bi naglasili glavni sastojak u balansiranoj, senzualnoj i egzotičnoj aromatskoj cjelini. Gotovo ništa na tržištu likera ne sliči na jedinstvenu aromatiku Muyu likera. Taj originalni spoj i ugled barmena koji su ih kreirali, Muyu likerima donijeli su gotovo instantni tržišni uspjeh.
Danas vjerojatno nećete naći nijedan ozbiljan bar koji ne radi s Muyu likerima. Mnogi na koktel listama imaju i posebne odjeljke s koktelima koji se gotovo u potpunosti oslanjaju na komplesknost i atraktivnost Muyu aromatike. Muyu likeri toliko su egzotični i seksi da barmeni oko njih grade cijele recepture.
Berg, Kratena i Caporale koristili su različite tehnike ekstrakcije aromatskih spojeva iz različitih sastojaka, uključujući enfleurage, parnu destilaciju i CO2, ovisno o vrsti i porijeklu bilja, cvijeća i voća i njihovu mjestu u konačnoj kompoziciji. Sve se radilo u Grasseu, francuskom centru proizvodnje vrhunskih sastojaka za parfeme u povijesnom nizozemskog destilerskom gradu Schiedamu, gdje destileriju ima De Kuyper. Ekstratki su zatim blendani s alkoholom, šećerom, kiselinama i vodom.
Rezultat su likeri koji zaista mirišu kao parfemi i imaju gotovo neograničene mogućnosti kombinacije s drugim elemenitma u koktelima. Odmjerena crta artificijelnosti dobivena parfemskim tehnikama balansirana je prirodnim, intenzivnim biljnim okusima, citrusima i slatkoćom čiji dojam ublažava lagano astringentna tekstura kako bi se izbjegao osjećaj težine. Zbog takvog karaktera, koji podjednako dobro funkcionira s osvježavajućim highball koktelima, u težim kombinacijama poput koktela s tekilom i u kompliciranim kombinacijama s vinom poput sauvignon blanca, Muyu likere nazivaju changerima u industriji koktela.
Na prve koktele s Muyu likerima naišli smo prije dvije godine u Lobby baru pulskog hotela Brioni. Miksologinja Gordana Muktić napravila nam je fenomenalan koktel s Muyu Vetiverom Gris i taj je liker do danas naš favorit. Ovoga ljeta u izvrsnom baru Colonna pili na zadarskoj ljetnoj vrućini uživali smo u opakom koktelu s Bruxo Espadinom, amarom i Vetiverom Gris, godinu dana ranije kod njih smo pili izvrsni koktel s Muyu Jasmine Verte, ekstremno cvjetan, pun senzualnog jasmina, nerolija, irisa i slatkastih citrusnih nota yuzua. Muyu likeri fenomenalan su doprinos Monike Berg, Alexa Cratene i Simonea Caporalea industirji koktela. Distribuciju Muyu liker u Hrvatskoj je preuzeo zadarski Atrox
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.