Najvruće ljetne vrućine prirodno vode roseima i pjenušcima. Pivo napuhuje, crno vino i kad je ohlađeno ide prije svega uz hranu. Kokteli su često prealkoholni da bi se uopće mogli piti prije zalaska sunca. Ostaju nam, dakle, rosei, pjenušci i svježa, hrskava mlada bijela vina.
Rosei su zbog boje i stanovite frivolnosti sinonim ljeta. Rosei opuštaju, piju se svugdje od barova na plaži preko pizzerija i restorana do noćnih klubova, i zaista su usklađeni s ljetnom atmosferom. Prije samo desetak godina u Hrvatskoj se nije proizvodio gotovo ni jedan prihvatljivi rose osim Stagnuma R koji je, međutim, u ono doba bio crno vino prerušeno u ružičastu boju. Slično je vrijedilo i za Toljev St. Heels. Danas se srećom od Istre preko Slavonije do Dalmacije puni barem dvadesetak veoma dobrih do odličnih rosea. Odabrali smo sedam najužitnijih.
Najnoviji rose velikog Frane Miloša i njegovih sinova najsvježiji je do danas, a svejedno je uspio zadržati supstancu veoma ozbiljnog, čvrsto strukturiranog vina s puno gastronomskih namjena. Stagnum R može se piti sam, fino ide uz pizzu i roštilj, male plave ribe, lignje i hobotnice, ali najbolje uz sushi, tartar od tune, tunu na gradelama i tartar biftek.
Bastiànov Rose u samo je dvije godine poharao hrvatske restorane i osvojio dvije uzastopne Decanterove srebrne medalje. Riječ je o jednom od najboljih primjera provansalskog blijedog i svježeg rosea u Hrvatskoj, koji je zadržao osjećaj terroira. Na mirisu i na okusu vidi se da vino dolazi iz Istre. Bastiànov Rose perfektan je aperitiv, ali smo ga u utorak pili u Tekki, uz sashimi od masne plavoperajne tune, s kojim se fenomenalno složio što nas je, moramo priznati, iznenadilo jer nismo vjerovali da ima dovoljno tijela za takav pairing.
Markus Rose nesporno je najbolji, najužitniji i najprecizniji dalmatinski rose izvan Pelješca. Markusovi enolozi Ivona i Slaven Jeličić već su lani napravili perfektno vježe i aromatično vino od grožđa iz Nadina, da bi ove godine Markusov Rose postao još šarmantniji. Markusov Rose, napravljen od syraha i grenachea, ujedinjuje čiste jagode, maline i trešnje sa strukturom ozbiljnog vina. Ovdje svakako treba napomenuti da je Slaven Jeličić, dok je radio u vinariji Galić, vinificirao jedan od prvih suhih hrvatskih rosea.
Lagunin prvi premium rose spektakularna je mješavina čak šest sorti: borgonje, terana, merlota, cabernet sauvignona, cabernet franca, ali i carmenerea, francuskog grožđa koje se proslavilo u Čileu. Rose Festigia jedan je od kompleksnijih hrvatskih rosea, gotovo u rangu s Miloševim Stagnumom R, ali je mladi Lagunin glavni enolog Josip Barišić uspio postići da Rose Festigia zadrži onu zabavnu, frivolnu crtu koja ga čini lakopitkim i ultrakomercijalnim. Rose Festigia je vino koje veseli i vinske konosere i potpune amatere.
Martin Albus prestižna je i vrlo uspješna linija vinarije Orahovica: Martin Albus obuhvaća odličnu frankovku, nekoliko vrlo dobrih bijelih vina i prilično originalno ružičasto vino. Martin Albus, kao i većina rosea na cijelom svijetu, miriše na jagode i maline. No, nasuprot tim primarnim aromama on ima i neobičan, dodatno osvježavajući herbalni element koji asocira na čuveni provansalski Miraval. Rose Martin Albus jedno je od boljih slavonskih vina iz lanjske berbe.
Vinarija Galić bila je začetnica provansalskih rosea u Hrvatskoj. Vinarija Galić prije šest ili sedam godina drastično je smanjila udio šećera u vinu, naglasila svježe, čiste, voćne elemente i počela puniti magnume s voštanim čepom, što je u slučaju ružičastih vina važno jer rose često odražava zabavni lifestyle. A velike boce zapečaćene crvenim voskom same po sebi simboliziraju provod. No, Galićev je Rose i dalje ozbiljno dobro vino. Rose iz 2022, napravljen od cabernet sauvignona, merlota i crnog pinota lani je osvojio zlatnu medalju na Concours Mondialu.
St. Heels ima najefektnije ime i najatraktivniju etiketu među svim hrvatskim roseima. Vino se proizvodi od plavca malog, od prvih je berbi jedan od najboljih hrvatskih rosea pogotovo kad je riječ o slaganju s hranom. Čini nam se, međutim, da je u zadnje dvije berbe Štikla izgubila na intenzitetu. St. Heels je i dalje tehnički besprijekoran, no kao da je prelagan za vino s Dingača, osobito u usporedbi s izvrsnom berbom 2020. koja se i danas dobro drži.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.