Časopis Sustainable Production and Consumption objavio je istraživanje s alarmantnim zaključkom. Svake godine u svijetu se zakolje 18 milijardi životinja koje, međutim, nitko ne pojede. Dakle, 18 milijardi životinja godišnje ubija se praktički isključivo za ciklus bacanja hrane u kojem se nalaze sve svjetske zemlje. Istraživanje koje je dalo ove jezive rezultate provelo je nizozemsko Sveučilište Leiden.
Istraživači su analizirali proizvodni sustav i potrošnju pilića, purana, svinja, koza, ovaca i krava. Ovi rezultati poklapaju se s upozorenjima UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO). Prema njihovim statistikama, godišnje se u cijelom svijetu baci trećina hrane (najnoviji podaci su za 2019.). Ovih osamnaest milijardi kokoši, purana, svinja, koza, ovaca i krava, životinja koje se najviše uzgajaju u poljoprivredi, ubije se a ne pojede iz raznih razloga, među kojima su prevelike zalihe, prevelike porcije u restoranima i odsustvo kulture pakiranja nepojedene hrane za doma, neusklađene navike kupovanja, dok je u nekim dijelovima svijeta, Južnoj Americi, zapadnoj Aziji i subsaharskoj i sjevernoj Africi, problem u proizvodnji: životinje umiru od bolesti još u uzgoju. Veliki problem je i propadanje mesa zbog nepropisnog transporta i skladištenja. Prema dostupnim podacima, 2019. godine bačeno je 77,4 milijuna tona mesa ili 52,4 milijuna tona jestivog mesa bez kostiju.
Od 158 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, najviše se baca u Sjevernoj Americi, Oceaniji, Europi i industrijaliziranim dijelovima Azije. Rješenje za ovo masovno besmisleno uništenje života je u temeljitim promjenama u načinu proizvodnje i kulturi konzumacije mesa.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.