Amerikanci su u časopisu Science Advances predstavili potpuno novu kategoriju proizvoda koji bi mogao postati veći hit od Ozempica, lijeka za dijabetes koji je pronašao novu karijeru, i Wegovyja. Riječ je o vibrirajućoj piluli koja značajno smanjuje potrebu za hranom oponašajući osjećaj sitosti.
Izumili su je znanstvenici na MIT-u Massachusetts Institute of Technology) koji duboko vjeruju da su našli jeftinu, neinvazivnu opciju za liječenje pretilosti i drugih bolesti povezanih s prekomjernom tjelesnom težinom. Neizgovoreno ali očigledno, ova bi pilula, ako se komercijalizira, mogla donijeti milijarde industriji koja zarađuje na mršavljenju zdravih ljudi. Pilula se zove VIBES, skraćenia za Vibrating Ingestible BioElectronic Stimulator (vibrirajući bioelektronski stimulator za gutanje).
Ideja nije potpuno nova. Liječnicima je od veljače dostupna vibrirajuća pilula Vibrant koja pomaže kod zatvora, odobrena još lani kao medicinski uređaj klase 2, negdje u kategoriji kontaktnih leća. Pilula se uzima prije spavanja, korisnici ne osjećaju vibracije. Pilula je pokazala vrlo dobru učinkovitost.
Želučani receptori osjetljivi na mehaničke podražaje, svojevrsni senzori za istezanje, nakon jela mozgu šalju signale sitosti. Vibrirajuća pilula radi na principu aktiviranja tih receptora i stvaranja iluzije sitosti.
VIBES pilula se uzima na prazan želudac 20 do 30 minuta prije jela, a nakon što se proguta vanjski omotač pilule se otapa u želucu i oslobađa vibrirajuću oprugu koja vibrira prosječno 38,3 minute i prolazi kroz probavni sustav. Traje četiri do pet dana.
Iako VIBES pilulu tek trebaju testirati na ljudima, zasad je testirana na životinjama. Kad se aktivirala 20 minuta prije jela, životinje su konzumirale oko 40 posto manje nego što su jele bez pilule. Svinje koje su uzimale pilule imale su manji dnevni prirast od kontrolne skupine, 0,7 prema 0,8 kilograma dnevno. Kretanje pilule po probavnom traktu ne može se kontrolirati, ali dosad nijedna životinja nije imala nikakve nuspojave ili opstrukcije probavnog trakta, a pilula je djelovala bez gdje se nalazila u probavnom traktu.
Nakon vrlo uspješnih početnih testiranja, znanstvenici sada istražuju kako natjerati pilulu da dulje ostane u želucu. Jedna od opcija je bežično upravljanje kojim bi se vibracija regulirala i gasila. Počela su i testiranja na ljudima kojima se utvrđuje kada bi se i kako trebalo koristiti pilulu.
Vibrirajuća pilula trebala bi biti neinvazivna alternativa drugim opcijama mršavljenja poput operacija i ugradnji želučanih balona, ili jeftinija alternativa lijekovima poput Ozempica i Wegovyja. Njeni autori tvrde da se može proizvesti po”prilično isplativoj cijeni od nekoliko dolara” Treba reći i da je među financijerima ovog istraživanja Novo Nordisk, vlasnik Ozempica i Wegovyja.
Ilustracija/Shutterstock
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.