U emisiji emitiranoj u ponedjeljak navečer MasterChef je pokušao internacionalizirati svoj kulinarski pogled na svijet.Što je završilo težim debaklom. Ovaj put debakl nisu skrivili natjecatelji nego suci.
MasterChef je, naime, ponudio kandidatima da biraju između tri velike međunarodne kuhinje: portugalske, norveške i britanske. MasterChefov sudac, chef Damir Tomljanović, govorio je o britanskoj kuhinji pa je među ostalim kazao da je London glavni gastronomski centar Europe i da misli, premda nije siguran, da London ima najviše Michelinovih zvjezdica u Europi, možda više i od Pariza.
Riječ je o pomalo nevjerojatnoj netočnosti, kakvu si ne bi smio dopustiti ni jedan gastronomski profesionalac. London nikad nije imao najviše zvjezdica u Europi: London nikad nije imao ni približno zvjezdica kao Pariz. London je dugo godina imao samo jedan restoran s tri Michelinove zvjezdice, Gordon Ramsay at Hospital Road. London danas ima pet restorana s tri zvjezdice: uz Gordona Ramsaya tu su još Core, Helene Darroze, Alain Ducasse at Dorchester i Sketch Pierrea Gagnairea. Pariz, međutim, ima devet restorana s tri Michelinove zvjezdice: Plentitude, L’ Ambroisie, Kei, Arpege, Alleno Ledoyen, Epicure, Le Cinq, Pierre Gagnaire i Le Pre Catalan. Kad je riječ o dvije zvjezdice, u Londonu trenutno radi 12 takvih restorana a u Parizu 15.
U Parizu istodobno postoji 106 restorana s jednom Michelinovom zvjezdicom, a u Londonu ih je prema aktualnom Michelinovom Vodiču ravno 57 . Što znači da Pariz ima ukupno 163 Michelinove zvjezdice, a London 96, točno 67 manje od Pariza. Ali eto, MasterChefov sudac misli da bi London mogao imati najviše zvjezdica u cijeloj Europi, možda više od Pariza.
Usput govoreći, najviše restorana s tri zvjezdice na cijelom svijetu ima Tokio, čak dvanaest. Glavni grad Japana uz to ima nevjerojatnih 39 restorana s dvije zvjezdice. Ovaj teži gaf s Londonom kao gastronomskim središtem Europe nije jedina ozbiljna greška u internacionalnoj epizodi hrvatskog MasterChefa. Producenti i suci proglasili su, naime, škampe specijalitetom portugalske kuhinje što je potpuno besmisleno pogotovo ako se portugalska kuhinja kontekstualizira s norveškom. Škampi se, naime, na engleskom jeziku zovu i norway lobster, a njihovo latinsko ime glasi nephrops norvegicus. Škampi su očigledno esencijalno norveški rakovi, a u hladnim norveškim vodama rastu najveći škampi na svijetu. Norveški se škampi prodaju u Hrvatskoj, kao i u cijeloj Europi.
Olakšavajuća je okolnost za MasterChef da se škampi doista love i u Portugalu, ali nisu osobito karakteristični za portugalsku gastronomiju.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.