“Evo, to je stalagmit,” pokazivao nam je komad krhke, baš lomljive stijene Frano Miloš dok smo lanjskog srpnja na dan otvorenja Pelješkog mosta obilazili njegov divlji i lijepi vinograd kraj mjesta Ponikve. Svi ozbiljni poznavatelji modernog hrvatskog vinarstva složit će se da je Frano Miloš najznačajniji pelješki i dalmatinski vinar unatrag tridesetak godina.
Miloš je sa Stagnumom u Hrvatsku uveo pojam kultnog vina kao novu tržišnu kategoriju, dok je svojim radikalnim i radikalno poštenim vinogradarskim praksama uporno branio ugled i identitet južnohrvatskog vinarstva, napadnutog šleperima grožđa iz susjednih država i tonama preparata iz poljoprivrednih apoteka. Sve do prije nekoliko godina Miloš se bavio samo velikim crnim vinima. Onda se pojavio prvi Stalagmit, vino od rukatca, (maraštine) s viših položaja u Miloševim vinogradima, koje je usprkos minijaturnim količinama ozbiljno zatreslo hrvatsku vinsku scenu.
Radilo se o jednom od najambicioznijih dalmatinskih bijelih vina svih vremena. Prvi su Stalagmiti, iako mineralni i svježi, istodobno bili pomalo grubi, agresivni i teški. Stalagmit iz 2021. koji se ljetos pojavio na tržištu, sasvim je drukčiji. Uz brutalnu mineralnost i čvrstu, čeličnu, krugovsku strukturu, novi je Stalagmit istodobno elegantan, gotovo mekan (maceracija je trajala vrlo kratko), umjereno ekstraktan i zapravo se vrlo lako pije: radi se o najelegantnijem vinu Frane Miloša do danas.
Uz uobičajene arome žutog voća, sušenih citrusa i vruće zemlje, bouquet novog Stalagmita sadrži smilje i prženu kadulju, što ga čini prilično jedinstvenim. Okus je dug, kristalno čist i očekivano mineralan. Sadašnji Stalagmit vjerojatno ne može biti bolji od berbe 2021. Međutim, u narednim bi berbama Frano Miloš u Stalagmit trebao početi dodavati grk. Što bi moglo dovesti do dodatne spektakularizacije ionako spektakularnog vina.
Gastropreporuka škampi na žaru, jastozi i hlapovi, kirnje, ježinci, botarga, kavijar, potrbušiina plave tune, žestoki sirevi poput Kumparičkinih iz Istre ili Škodinih s Paga.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.