Prije nešto više od pola godine jedna nas je čitateljica zamolila da joj preporučimo zagrebački restoran koji drži vrhunsku japansku govedinu. Sugerirali smo Tekku, koja na meniju godinama ima kobe, ali tog tjedna su bili ostali bez najsočnijeg mesa na svijetu. Danas se, srećom, wagyu ( japanska riječ za govedinu) proširio zagrebačkom restoranskom scenom. Evo restorana koji drže ili upravo nabavljaju wagyu, bilo da je riječ o originalnoj japanskoj govedini ili o novozelandskom, australskiom ili američkom wagyju.
Hiltonov steakhouse na meniju drži tri jela od japanske govedine, dva manja predjela i steak s oznakom A5 (A5 nije oznaka masnoće, nego iskoristivosti mesa pojedine životinje. Oznaku A 5 dobivaju krave s najmanje 72 posto iskoristivosti mesa. Takve su životinje i najcjenjenije)
Chevos također drži certificiranu japansku govedinu, koji reže na tanke steakove. Meso se doslovno topi u istima.
Prošli smo petak u Theatriumu pojeli briljantan tataki od australskog wagyua, koji jest manje masan od većine japanskih, ali je i dalje superiorno mekan i sočan. Filip Horvat fete wagyua servira s beluga kavijarom. Može li raskošnije.
Tekka na meniju ima tajimu iz perfekture Hyogo. Radi se o jednoj od najcjenjenijih vrsta japanske govedine. Steak košta 69 eura i vrijedi sav taj novac.
Na Takenokovu meniju piše, doslovno, biftek od japanske govedine, bez ikakve specifikacije o kakvoj je vrsti mesa zapravo riječ. Dosta neobično.
Ova neobična kombinacija steakhousea i gostionice opće prakse drži wagyu ribeye A4, za pomalo visokih 890 kuna: na jelovniku pošteno piše da se ne radi o kobeu, nego o “kobe style” govedini.
Maredo još ne prodaje japansku govedinu, ali se ovih dana počinje pripremati za posluživanje wagyua. Rezovi koje smo vidjeli fantastčno su mramorni.
Baltazar, jedna od klasičnih zagrebačkih restoranskih institucija, već nekoliko godina na listi steakova drži japanski wagyu.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.