Karoly Gundel pradjed je mađarske kuhinje. Karoly Gundel rodio se 1883. godine u Budimpešti. Njegov otac Johann bio je bavarski restorater, koji se preselio u Mađarsku četvrt stoljeća prije Karolyeva rođenja. Karoly Gundel školovao se za restoranski biznis, pa je tako polazio niz gastronomskih i hotelijerskih škola u Francuskoj, Engleskoj i Švicarskoj.
Godine 1910. Karoly Gundel kupio je budimpeštanski restoran Wampetich. Tako je nastao najpoznatiji mađarski restoran do danas. Restoran Gundel i dalje radi, na visokom je glasu, a sadašnji su vlasnici američki investitori , koji su preuzeli Gundel nakon četrdesetak godina života u državnom vlasništvu; Gundel je, naime, bio nacionaliziran 1949.
Karoly Gundel, koji je umro u Budimpešti 1956. godine, postao je međunarodno poznat 1939. na njujorškoj Svjetskoj izložbi, gdje je Gundel bio službeni restoran mađarskog paviljona. Gospodin Gundel napisao je niz kuharica, koje su kanonizirale mađarsku gastronomiju. Njegov recept za gulaš smatra se polazištem za sve druge verzije mađarskog gulaša.
Ovdje, međutim, moramo reći kako smo u literaturi naišli na nekoliko verzija Gundelova gulaša, koje se razlikuju u bitnim detaljima: neke knjige i internetske inačice navode kim kao neophodan sastojak, dok ga druge potpuno odbacuju. Također, u većini verzija dodaje se svježa rajčica, ali smo pročitali i interpretacije s ukuhanom rajčicom.
U svakom slučaju, riječ je o jednom od najjednostavnijih recepata za gulaš, koji doista predstavlja čvrstu platformu za daljnje inovacije. Zanimljivo je da ni u jednom receptu koji smo pročitali, Gundel ne dodaje vino u gulaš. Također, Gundel ne koristi ljutu mljevenu papriku ni feferone. Evo Gundelova recepta za gulaš (gulyas na mađarskom) prema engleskom prijevodu jedne od njegovih kuharica, tiskanom 1997. godine.
Sastojci
Pržite luk na masti dok ne dobije zlatnu boju. Smanjite temperaturu, dodajte mljevenu papriku, brzo promiješajte pa ubacite meso. Posolite. Pošto meso posmeđi, dodajte kim, fino kosani češnjak i malo hladne vode. Dinstajte i povremeno miješajte, dodajući još malo hladne vode, kad se smjesa isuši.
Dok se meso dinsta, narežite krumpire, rajčicu i zelenu papriku na kockice, te pripremite tijesto za csipetke. Kad meso postane skoro potpuno mekano, dodajte krumpir, , pustite da dobije boju, pa onda ubacite goveđi temeljac, zelenu paprika i rajčicu. Kad je krumpir gotov dodajte tjesteninu i po potrebi zalijte s još vode ili temeljca.
Uz ovaj autentični, gotovo nježni, mekani gulaš, najtoplije preporučujemo Kadarku Tonković, briljantno hrvatsko vino iz Vojvodine, koje se uslijed niza trgovačkih i komunikacijskih nesporazuma gotovo ne može kupiti na našem tržištu. Ako ne pronađete Kadarku Tonković, nećete pogriješiti s nekim ozbiljnijim crnim pinotom, poput Korakova.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.