Prošlog smo ponedjeljka u jedan od vodećih zagrebačkih restorana donijeli buteljku njemačkog pinot noira iz 2012. godine. Zaprepastilo nas je koliko je još svjež i mlad, pa smo sommeliera zamolili da proba i procijeni godište vina. Čovjek je rekao da se vjerojatno radi o 2016. Radilo se, međutim, o berbi 2012.
Heilingerov pinot noir Kongisbecher spada među veća iznenađenja godine kad je riječ o crnim pinotima koji nisu pretjerano skupi. Heitlinger je veća organski certificirana vinarija iz Badena, koja od 2014. godine radi po biodinamičkim protokolim i proizvodi oko 600 tisuća buteljki godišnje. Baden je najjužnija njemačka vinska regija, svjetski poznata po crnom pinotu.
Njemačka zahvaljujući Badenu preuzima možda najuglednije mjesto u europskoj proizvodnji pinot noira, odmah poslije Francuske. Njemačka više nije samo zemlja rizlinga, nego je unatrag petnaestak godina postala zemlja plemenitih crnih vina. Konigsbecher je poseban položaj s oznakom GG, grosses gewachs, koja je, vrlo uvjetno, njemački ekvivalent francuskoj oznaci grand cru (koja, pak, ni svugdje u Francuskoj nije ista; grand cru u Burgundiji ima puno veću težinu nego grand cru u Alsaceu).
Heitlinger godišnje puni oko deset tisuća boca pinot noira Konigsbecher, koje začepljuje navojnim čepom. Buteljka na koju smo naišli prošli ponedjeljak fascinirala nas je svježinom; to vino ne priznaje godine. Ono ima blijedo rubinsku boju pinota lakšeg tijela, bez ikakvih smeđih tragova, tonu ugodnih kiselina, fantastične voćno-herbalne arome i okuse s naglaskom na trešnje i maline zaokružene ponešto dima (premda nije bilo u novom barriqueu) mineralni aftertaste i onu divnu svilenkastu teksturu karakterističnu za jako dobre pinote.
No, najvažnija je njegova životna energija; Konigsbecher je, kako Marjan Simčič voli reći, opako vibrantan. Vidi se da je to vino naprosto živo. Heitlingerov Konigsbecher iznenađuje ne samo kvalitetom već i cijenom. Na policama Vivatovih vinoteka košta 230 kuna. Na internetu Konigsbecher iz 2012. najčešće košta nešto više.
Konigsbecher se izvrsno pije uz odreske lososa i tune, dimljeni losos, pekinšku patku, pačji pršut, teleće kotlete, il kao optimalno crno vino uz sushi s tunom i jeguljom. I na kraju, budući da smo gotovo sigurni kako većina čitatelja nema povjerenja u njemačka crna vina, pozvat ćemo se na argument autoriteta.
Velika Jancis Robinson svojedobno je Konigsbecher iz 2009. uvrstila među deset najboljih svjetskih crnih pinota izvan Burgundije.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.