Kult plave kamenice - logotip
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji
Divider Text

NOVA VRSTA Stiže mala cherry dinja s jestivom korom, koja se može jesti kao jabuka 

Superfruiter, mala izraelska firma za razvoj sjemena dinja predstavila je svoje novo otkriće. Vrstu dinje s jestivom korom, tešku oko 200 do 300 grama, koja se može jesti kao jabuka. Nazvali su je Cherry Melon i uvjereni su da će napraviti revoluciju na tržištu svježeg voća i povrća kao što je to svojedobno napravila cherry rajčica.

Još prije nekoliko godina zasadili su plantažu malih dinja u Španjolskoj. Sad kad vjeruju da imaju razvijen proizvod, rekao je direktor Superfruitera Yael Alter, vjeruju da će trgovci prepoznati praktičnost laganih malih dinja i da će ih kupci puno više kupovati nego standardne sorte dinja, jer su lakše i mogu se lakše jesti. Superfruiter nije izmislio cherry dinje tek tako, godinama su istraživali tržište dinja i uočili da kupci traže manje i lakše plodove.  Trenutno imaju dvije vrste cherry dinja, piel de sapo i yellow canary. Prva je teška manje od kilograma, vrlo slatka i može trajati dulje od mjesec dana, a druga je velika oko 1200 grama, hrskave teksture i također prilično trajna. Obje dolaze i u malim varijantama od 200 do 300 grama a na tržištu bi trebale biti iduće godine.  

Nepredvidljivi vremenski uvjeti teško su pogodili glavne regije za uzgoj dinja u Južnoj Americi i Europi, urodi su bitno manji i manje se sadi. Superfruiter se nada da će nove sorte koje su predstavili riješiti dio tih problema, posebno zato što su pogodne za uzgoj u zatvorenim prostorima u koje se plantaže dinja sve više sele s otvorenog.  Cherry dinje imaju više plodova po biljci, tri do četiri, dok standardne dinje imaju jedan do četiri ploda.

Mogu se usmjeravati vertikalno jer nisu teške i tako pojeftiniti uzgoj i berbu. Urod je općenito veći nego kod standardnih, šest tona po hektaru u usporedbi s četiri tone, a cijena premium varijanti može se određivati po komadu a ne po kilogramu što je isplativije. Period berbe je dug, a trajnost omogućava dulje prodajne cikluse.  Trenutno se osim u Španjolskoj uzgajaju u Brazilu, Italiji i na Tajlandu. Cherry dinje rezultat su 15 godina rada izraelskog nacionalnog centra za istraživanje i razvoj Volcani. 

PODIJELI
Plava
Sve sto stvarno trebate znati o gastronomiji
Sve što stvarno trebate znati o gastronomiji

Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.