U Hrvatskoj se kao i u većem dijelu svijeta rosei buteljiraju nekoliko mjeseci poslije berbe, u kasni zimu ili rano proljeće, da bi bili spremni za restorane, barove i maloprodaju najkasnije oko Uskrsa i da bi se popili do kraja ljeta poslije berbe. Jedina je hrvatska važnija iznimka Milošev Stagnum R koji na tržište dolazi ljeti.
U inozemstvu polako ali sigurno, paralelno s drastičnim padom prodaje banalnih jeftinih rosea, raste potražnja za odležanim roseima, bilo da je riječ o ekstremnim i senzacionalnim primjerima poput Lopez de Herredie iz 2013. ili o luksuznim francuskim roseima iz Languedoca i Provanse.
Relativno nova istarska vinarija Bastiàn osvojila je hrvatsku scenu ružičastih vina Roseom u Miravalovoj butelji, koji je dobio srebrnu Decanterovu medalju i postao veoma popularan na vinskim kartama brojnih hrvatskih ambicioznijih restorana.
Bastiàn je ovih dana buteljirao odležanu verziju svog ružičastog vina, koja se zove Petra’s Rose.
Petra’s Rose dobio je ime po Petri Leko. Ivan i Petra Leko vlasnici su Bastiàna, a Petra Leko predložila je da dio standardnog rosea iz 2023. nešto dulje odležava.
Petra’s Rose dozrijevao je u drvu. Proizvedene su vrlo male količine, a svaka je boca numerirana.
Riječ je o prvorazrednom gastronomskom roseu s majstorskim korištenjem drva: vino je dobilo na čvrstoći, kompleksnosti i širini, dok je zadržalo razigranu voćnost mladog rosea.
Dapače, kad ga kušate uz žešći mladi sir, dobar pršut, tartar biftek ili salatu niçoise, drvo se uopće ne osjeti a Petra’s Rose pokazuje se dovoljno bogatim da uspješno prati raznoliku hranu. Roštilj, pizza, ajvar i punjene paprike idući su prirodni partneri za ovo odlično vino, koje će promijeniti percepciju rosea u Hrvatskoj, a osobito u Istri.
S obzirom na sasvim malo napunjenih butelja i na iznimno puno karaktera, Petra’ Rose mogao bi, sasvim zasluženo, steći kultni status.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.