Zašto bi netko dao milijune za bocu pića nije pravo pitanje. Pitanje je koliko se vrijednost pića može povećati da bi se moglo prodati za milijunski iznos. Metode su razne, od višedesetljetnih njegovanja rijetkih destilata do bildanja gramaže dragulja na bocama. Ali ni rijetko piće ni luksuzna boca sami po sebi ne mogu postići cijene koje postižu najskuplja pića na svijetu. Da bi se whisky, votka ili šampanjac prodali za više od milijun eura, a na ovoj listi imamo i jedan limoncello, mora se poklopiti puno više faktora, poput povijesti, karizme brenda, ugleda dizajnera i umjetnika koji sudjeluju u prezentaciji, same ideje i dosega među superbogatim kupcima i kolekcionarima. Ovo su najskuplja pića svih vremena i razlozi zbog kojih su uspjeli postići astronomske cijene.
Macallan je jedan od najcjenjenijih whiskyja. Riječ je o ultraluksuznom blendu vrlo rijetkih whiskyja u malim serijama. Godine 1986. Macallan je pustio na tržište 40 boca svojih prvih whiskyja odležanih 60 godina, 14 boca s oznakom Fine and Rare vrijednih 1,5 milijuna funti, dok je nekoliko boca poslano na oslikavanje. Samo jednu bocu iz te mitske serije stogodišnjih whiskyja, oslikao je irski umjetnik Michael Dillon, motivom imanja destilerije Macallan. Prodana je 2018. za 1,4 milijuna eura.
Najskuplji rum na svijetu. Dictador’s M-City Golden Cities Series ne može se kupiti samo novcem. Kupac mora biti odabran. Odabrani dolaze u Cartagenu de Indias u Kolumbiji i sami biraju između 110 privatnih bačvi. Odabrani rum za svakog se kupca toči u bocu obloženu 24-karatnom pozlatom, koju umjetnik Mariuz Waras gravira motivom grada iz kojeg dolazi kupac. Tako da je svaka boca ovog Dictadora unikatna po dizajnu i po sadržaju. Iskustvo košta oko 1,3 milijuna funti.
Šampanjske kuće u pravilu se klone kiča, ali nisu sve imune na bling. GDD Chapuy 2013. prodao je najskuplju bocu šampanjca na svijetu za nešto više od 1,5 milijuna funti. Grožđe za ovaj šampanjac došlo je iz 8 hektara Chapuyevih Grand Cru vinograda u Ogeru. Šampanjac nazvan Taste of Diamonds Champagne, buteljiran je s 19-karatnim Swarowski kristalom, ime kupca ugravirano je u 48 grama bijelog zlata. Tolika investicija u bocu podrazumijeva da se šampanjac neće otvarati jer ideja je da dobiva na vrijednosti s vremenom.
Uz Irca Michaela Dillona, boce Macallan whiskyja oslikavao je i talijanski umjetnik Valerio Adami. Jedna od njih uništena je u katastrofalnom potresu u Japanu 2011. Jedna je boca s Adamijevom etiketom lani prodana na aukciji kuće Sotheby’s. za £2,18 milijuna funti, što je novi apsolutni aukcijski rekord u cijenama alkoholnih pića i vina.
Fabergéova jaja su sinonim za luksuz. Fabergé jaje, dvije cigare Cohiba Siglo VI Grand Reserve s pozlaćenim rezačem, opsidijan za hlađenje whiskyja, Fabergé sat od 22-karatnog zlata, bokal irske izvorske vode i pljoska paket su u kojem je irski Emerald Isle whisky odležan 30 godina i dovršen u rijetkim bačvama od Pedro Ximenez, prošlog siječnja prodan za 2,2 milijuna funti.
Najskuplja i najrjeđa boca tekile je Ley .925 Diamante. Napravljena od plave Weber agave iz meksičkog gorja Jalisco, sporim prženjem i destilacijom u bakrenim kotlovima, ovaje tekila odležala sedam godina u bačvama od francuskog hrasta i predstavlja vrhunac proizvodnje tekile. Za bocu je korišteno gotovo tri kilograma platine, a dizajner Jose Davalos Media proveo je 10 mjeseci oblažući je s 4100 dijamanata od 18,5 karata. Cijena? 2,8 milijuna funti.
Nakon što je rasprodao Billionaire šampanjac, Leon Verres, dizajnerski miljenik superbogataša, prešao je na votku. Billionaire Vodka dolazi u boci od 18 litara, napravljena je od čiste pšenice i ledenjačke vode, navodno po receptu iz doba ruskog carstva. Nakon destilacije, votka se filtrira dijamantima a zatim puni u bocu ukrašenu umjetnim krznom obloženu s 2000 dijamanata optočenih zlatom, čime se opravdava cijena od 3 milijuna funti.
Isabella Islay Whisky Original dolazi u draguljarnici. Boca je optočena s više od 8500 dijamanata, 300 rubina i dvije poluge bijelog zlata. Kad ju je pustila na tržište, tvrtka Luxury Beverage objasnila je da joj je ideja podići whisky na novu tržišnu razinu prvi put kombinirajući premium whisky sa skupocjenom ambalažom. Napravili su i jeftinije izdanje od 535 eura čiji smisao je upitan, jer ako već želite potrošiti milijune na bocu whiskyja valjda želite da se to i vidi.
Priznajte da na ovakvoj listi niste očekivali skromni limoncello. Nismo ni mi. Samo što u D’Amalfi Supreme limoncellu nema ničeg skromnog. Riječ je o najskupljem piću svih vremena. Bocu je potpisao Stuart Hughes, osnivač Goldstrike Internationala, legendarni trgovac ultraluksuznim proizvodima i gadgetima. U boci je tradicionalni talijanski liker od limuna s obale Amalfija. Stuart Hughes, poznat po pozlaćivanju, korištenju dragulja i sličnim intervencijama, vrat boce ukrasio je s tri dijamanta od ukupno 13 karata, a za tijelo je koristio rijetki dijamant od 18,5 karata. Ako se zna da su napravljene samo dvije ove boce i da je Stuart Hughes lani preminuo, ovaj limoncello dobiva i dodatnu vrijednost kao dio naslijeđa jednog od velikih imena industrije ultraluksuza.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.