Te davne 1934. godine kad se krčka obitelj Lesica počela baviti ugostiteljstvom, svijet je bio još turbulentniji i sumorniji nego danas. U Sjedinjenim je Državama vladala Velika depresija, najteža ekonomska kriza u povijesti te zemlje, protiv koje se predsjednik Franklin Delano Roosevelt borio new dealom, opsežnim programom javnih radova.
U Njemačkoj je Adolf Hitler konsolidirao nacističku vlast i započeo pripreme za pogrom Židova i za osvajanje Europe, što će se pet godina kasnije pretvoriti u Drugi svjetski rat. Svijet je u međuvremenu dopustio Hitleru da 1936. organizira Olimpijske igre u Berlinu. U Italiji je, pak, Mussolini učvrstio fašističku vlast, dok je Staljin u Sovjetskom Savezu provodio političke čistke u kojima je stradalo više milijuna ljudi. U Ukrajini su, pak, 1933. godine Rusi izazvali Hlodomor, masovnu glad koja je ubila između 3,5 i 5 milijuna Ukrajinaca.
Ni stanje u Hrvatskoj, koja je tada pripadala Kraljevini Jugoslaviji, nije bilo odveć veselo. U utorak 9. listopada 1934. u Marseillesu je ubijen kralj Aleksandar Karađorević, koji je pet i pol godina ranije uveo Šestosiječanjsku diktaturu, kojom je suspendirao politički život u zemlji i napunio zatvore političkim protivnicima, uglavnom hrvatskim nacionalistima i komunistima. S druge pak strane, u onda malom Zagrebu djelovalo je više kazališta, cabareta, vodvilja nego ikad prije ili kasnije; u Zagrebu i Rijeci izlazilo je više relevantnih, utjecajnih novina, a društveni i kulturni život bili su relativno bogati za prilično siromašnu zemlju, u kojoj je golema većina stanovništva živjela na selu. U takvim, politički represivnim ali ipak živahnim okolnostima, obitelj Lesica započela je svoj ugostiteljski put koji, evo, traje sve do danas.
Obitelj Lesica te je 1934. godine u Njivicama na Krku otvorila svoj prvi pansion, namijenjen prije svega gostima iz Austrije. Lesice spadaju među pionire krčkog turizma. U pansionu se, naravno, moralo i kuhati.
Dražen Lesica, današnji vlasnik renomiranog restorana Rivica u Njivicama u povodu 90. godišnjice obiteljskog ulaska na ugostiteljsku scenu, ovoga proljeća priprema više povijesnih menija. Ćakule, posebne večere koje se petkom organiziraju u Rivici, u travnju i svibnju bit će djelomično posvećene restoraterskoj i hotelijerskoj prošlosti obitelji Lesica. Prva takva Ćakula održava se sutra u petak 19. travnja s menijem iz tridesetih godina prošlog stoljeća. Evo što će se servirati na sutrašnjoj retrovečeri u Rivici.
Meni za Ćakulu iz tridesetih počinje smokvenjakom i rakijom. Slijede inćuni pod limunom, pa bela maneštra, od ječma, krumpira, leće i mrkve, pa fritaja od suhih mrkača i šparoga. Glavno se jelo zove Plemički ulov. Plemički ulov zapravo je fazan na toč s makarunima.
Kao desert poslužit će s rafiol. S ovog vrijednog etnografsko gastronomskog menija danas objavljujemo recept za rafiole.
Za nadjev
Za tijesto
Mrvice, šećer, sir, maslac, koricu limuna, i cimet opariti kipućom vodom, zamijesiti i oblikovati u žličnjake. Brašno, jaja, šećer, ulje i sol zamijesiti u čvrsto tijesto. Razvaljati, pa rezati u okrugle oblike. Napuniti nadjevom, preklopiti i učvrstiti rubove. Cijele rafiole pržiti u vrućem ulju. Pošećeriti i tople poslužiti.
Rezervacije na +385 51 846 101
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.