Jednom pradavno u vrijeme socijalizma, u velikom lokalu na uglu Nemčićeve ulice preko puta Name na Kvatriću, radila je jeftina zalogajnica Daj Dam. U kojoj su prodavači s tržnice, taksisti i drugi ranoranioci odlazili na prve jutarnje kave i rakije, ožujsko i hot dogove.
Često smo prolazili pokraj Daj Dama pa se sjećamo da je uglavnom bio pun, i da iz tog prostora nikad ništa nije baš privlačno mirisalo.
Daj Dam zatvorio se negdje u vrijeme rata ili malo kasnije. U isto pradavno vrijeme, na uglu Zvonimirove i Livadićeve radila je starinska gostionica Plavi 9. Plavi 9 izdržao je, međutim, sve do potresa. Zadnjih su godina zidovi bili ukrašeni crnobijelim fotografijama genijalnog Milisava Vesovića.
Plavi 9 bio je jedinstvena socijalna institucija: samo godinu dana prije potresa, u proljeće 2019. sva su jela na žlicu u Plavom 9 koštala 23 kune, dakle točno tri i pol eura. Kuća u kojoj se nalazio Plavi 9 teško je oštećena potresom, pa se restoran preselio u Fijanovu 7. Tu je lokaciju Plavi 9 dijelio s Mirnim krovovima, svojedobno poznatima po janjetini na ražnju. I tako je nastao brend Bakin čušpajz, koji osim u Fijanovoj posluje i na Trešnjevci, a čija jela na žlicu ni danas nisu bitno skuplja nego prije potresa, svim inflacijama usprkos.
Bakin čušpajz, naime, danas nudi sedam ili osam variva po cijeni od 4,90 eura. Tu su težački grah, grašak s noklicama, proljetni čušpajz, mahune s koprom i češnjakom, kelj s krumpirom, ričet s porilukom, prokulica, brokula i cvjetača na bijelo…
Uz ove zaista rekordno jeftine čušpajze, gosti Bakinog čušpajza mogu naručiti i bakine dodatke: faširanci, kobasice i vegetarijanski faširanci od tikvica koštaju dodatnih 3,90. Bakin ćušpajz ima i konvencionalni, dosta dosadan jelovnik s tri načina pripreme pilećeg filea i s višim cijenama, no to nije važno.
Važno je da se i danas usred 2025. godine blizu centra Zagreba možete najesti za 4,90 do 8,80 eura, uzmete li i jedan od dodataka. Budući da se možete najesti nečeg toplog za 4,90 eura, Bakin čušpajz i danas je vrijedna socijalna institucija. A ta se socijalna institucija, eto, upravo otvara u prastarom socijalnom restoranu koji je desetljećima zjapio prazan.
Dev & Hosting Plavi Pixel © 2023. Kult Plave Kamenice. All rights reserved.